Przejdź do sklepu
sposób użycia (trawertyn)2018-10-26T12:24:20+00:00

Przygotowanie Powierzchni

Jak przygotować powierzchnię do użycia trawertynu?

Zaleca się by powierzchnia pod dekoracje była stabilna,
równa, sucha, czysta, wolna od kurzu i innych
zanieczyszczeń.

~

W przypadku większych ubytków zaleca się wstępne
szpachlowanie gipsem, w celu uzyskania równej płaszczyzny.
Należy unikać aplikacji w pomieszczeniach o niskiej
wilgotności powietrza oraz przy bezpośrednim ogrzewaniu
i w przeciągach.

Etapy nakładania:

(ewentualnie wstępne gruntowanie i szpachlowanie ubytków).

GRUNT można nanosić w tradycyjny sposób rozprowadzając równomiernie na całej dekorowanej powierzchni wałkiem.

Zaleca się przygotowanie produktu w ilości adekwatnej do wielkości dekorowanej powierzchni. W celu uzyskania optymalnej konsystencji Trawertynu zaleca się rozrobienie w proporcji: 2kg suchej mieszanki z 1l wody. Wymieszać starannie i dokładnie, odstawić na 10-15min. i przemieszać ponownie. W razie potrzeby dodatkowo rozcieńczyć (wodą). Po rozrobieniu produkt nadaje się do użycia w ciągu 48h pod warunkiem, że przechowywany jest w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Odpowiednio przygotowany produkt można nakładać przy użyciu pacy dekoratorskiej ze stali nierdzewnej, na suchą, uprzednio zagruntowaną powierzchnię. Trawertyn rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni, na bieżąco weryfikując jego wilgotność. Zalecana grubość warstwy tynku po nałożeniu to ok. 1mm (na grubości ziarna). W czasie ok. 30-60 minut od nałożenia należy kantem pacy lub innym odpowiednim narzędziem wydrapać dekoracyjne wżery (pionowo, poziomo lub wg uznania), a następnie wygładzić powierzchnię w kierunku zgodnym z wżerami.W przypadku nadmiernego wysychania produktu podczas aplikacji dopuszcza się miejscowe zwilżanie go wodą, w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności co przekłada się na uzyskanie właściwego efektu dekoracyjnego bez plam i zgrubień.

czas

Po wykonaniu dekoracji, ewentualne nierówności / zgrubienia powstałe w miejscach łączeń można usunąć przy pomocy szpachelki lub delikatnie szlifując powierzchnię papierem ściernym.

  • Impregnacja: W celu zabezpieczenia struktury Traertynu przed zabrudzeniami zaleca się nałożenie półmatowego lakieru zabezpieczającego. Dokładnie wymieszać lakier impregnacyjny przed przystąpieniem do nakładania.

Lakier nakładać za pomocą wałka malarskiego, najlepiej 2-3 cienkich warstwach (krótki odstęp czasowy, ok. 5 min.), starannie rozprowadzając by nie powstały plamy czy zacieki.

  • Barwienie wżerów: Dodatkowe nadawanie koloru dekorowanej powierzchni odbywa się poprzez nałożenie na uprzednio zabezpieczony lakierem bezbarwnym tynk, lakieru w kolorze.

Lakier impregnacyjny zabarwić na dowolny kolor za pomocą ogólnodostępnych kolorantów do farb (dokładnie wymieszać) według uznania.

Przy użyciu gąbki nałożyć kolorowy lakier w miejscach dekoracyjnych wżerów (nie więcej niż 0,5 m² jednorazowo) i niezwłocznie usunąć jego nadmiar (zmyć) za pomocą innej, czystej, miękkiej i wilgotnej gąbki tak by kolor pozostał we wżerach, a nie powstały nieestetyczne plamy na tynku.

Efekt końcowy:

efekt koncowy

Call Now Button
0