SPOSÓB UŻYCIA

Jak przygotować powierzchnię?

Zaleca się by powierzchnia pod beton była stabilna, równa, czysta, wolna od kurzu i innych zanieczyszczeń i całkowicie sucha.

~

Należy unikać aplikacji przy zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności powietrza, w przeciągach oraz podczas silnego nasłonecznienia.

I. Usunięcie luźnych powłok z powierzchni

(ewentualnie wstępne gruntowanie i uzupełnienie ubytków)
Powierzchnie o zróżnicowanej chłonności wyrównać Gruntem penetrującym e-concreto.

II. Nałożenie gruntu szczepnego

Grunt do betonu e-concreto (kwarcowy) należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni wałkiem.
Grunt można zabarwić w kolor betonu ogólnodostępnymi pigmentami do farb.

III. Przygotowanie produktu

Zaleca się przygotowanie produktu w ilości adekwatnej do wielkości nakładanej powierzchni. Beton elewacyjny rozrobić z czystą wodą w stosunku 2:1. Dokładnie wymieszać, odstawić na 10-15 minut i przemieszać ponownie. W razie potrzeby dodatkowo rozcieńczyć wodą. Po rozrobieniu produkt nadaje się do użycia w ciągu kilku dni pod warunkiem, że przechowywany jest w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Kolor antracyt uzyskuje się poprzez dodanie do wiaderka z rozrobionym betonem załączonego, czarnego pigmentu.

IV. Aplikacja Betonu elewacyjnego

Beton surowy z wżerami – jednowarstwowo (ok. 15 m² z opakowania)

Na uprzednio zagruntowaną i całkowicie suchą powierzchnię nakładać odpowiednio przygotowany produkt przy użyciu pacy dekoratorskiej ze stali nierdzewnej (paca wenecka). Beton rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni, na bieżąco weryfikując jego wilgotność. Zalecana grubość warstwy tynku po nałożeniu to ok. 1 mm – na grubość ziarna.

W celu uzyskania dekoracyjnych wżerów, należy podczas nakładania miejscowo odciągać tynk pacą. Następnie po upływie kilku do kilkunastu minut wygładzić podsychający tynk, tak by pozostały wżery, a powierzchnia była wygładzona. W przypadku nadmiernego wysychania produktu podczas aplikacji dopuszcza się miejscowe zwilżanie go wodą, w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, co umożliwi uzyskanie właściwego efektu bez plam i zgrubień.

Ewentualne nierówności/zgrubienia powstałe w miejscach łączeń można usunąć przy pomocy szpachelki lub delikatnie szlifując powierzchnię siatką ścierną (220-240).

Beton surowy z wżerami – efekt płyt betonowych – dwuwarstwowo (ok. 7,5 m² z opakowania).

W celu uzyskania efektu płyt betonowych (3D) należy nałożyć beton elewacyjny dwuwarstwowo. Odpowiednio przygotowany produkt nakładać przy użyciu pacy dekoratorskiej ze stali nierdzewnej (paca wenecka) na suchą, uprzednio zagruntowaną powierzchnię. Pierwszą warstwę betonu rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni. Zalecana grubość warstwy tynku po nałożeniu to ok. 1 mm – na grubość ziarna. Po upływie kilku do kilkunastu minut, podsychający tynk wygładzić starannie  i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Po nałożeniu i całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy betonu należy rozrysować na powierzchni wzór płyt betonowych o wybranej wielkości, a następnie wykleić szablon przy pomocy taśmy specjalistycznej (3 mm, 6 mm szerokości – według uznania). Następnie nałożyć drugą warstwę betonu elewacyjnego przy użyciu pacy dekoratorskiej. Rozprowadzić produkt równomiernie na całej powierzchni, na bieżąco weryfikując jego wilgotność. Zalecana grubość warstwy tynku po nałożeniu to ok. 1 mm – na grubość ziarna. W celu uzyskania wżerów, należy podczas nakładania miejscowo odciągać tynk pacą. Po upływie kilku do kilkunastu minut wygładzić podsychający tynk, tak by pozostały wżery, a powierzchnia była wygładzona.

W przypadku nadmiernego wysychania produktu podczas aplikacji dopuszcza się miejscowe zwilżanie go wodą, w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, co umożliwi uzyskanie właściwego efektu bez plam i zgrubień.

Niezwłocznie po zakończeniu nakładania i formowania tynku, a przed jego wyschnięciem, należy delikatnie zdjąć szablon (taśmę). 

Ewentualne nierówności/zgrubienia powstałe w miejscach łączeń można usunąć przy pomocy szpachelki lub delikatnie szlifując powierzchnię siatką ścierną (220-240). 

Powierzchnię betonu elewacyjnego należy bezwzględnie chronić przed działaniem wody do czasu zabezpieczenia systemem EXOO i całkowitego wyschnięcia.

 

V. Impregnacja

W celu zabezpieczenia struktury betonu elewacyjnego przed wpływem warunków atmosferycznych konieczne jest pokrycie go systemem EXOO. 

Powierzchnia betonu elewacyjnego powinna być całkowicie sucha, a temperatura podczas aplikacji powinna wynosić od 10°C do 25°C. Nie aplikować podczas silnego nasłonecznienia oraz występowania opadów. 

W pierwszej kolejności suchą powierzchnię betonu elewacyjnego należy pokryć podkładem gruntującym EXOO SEALER G-1800. 

Podkład EXOO SEALER G-1800 nałożyć starannie i równomiernie przy użyciu wałka malarskiego ze średniej długości włosiem (10-12 mm), tak by nie powstały palmy, zacieki czy miejsca pominięte i pozostawić do wyschnięcia (min. 2 h w temp. ok. 20oC). 

Następnie należy nałożyć pierwszą warstwę lakieru EXOO TOPCOAT  L-2200. W tym celu należy mieszać ręcznie przez ok. 2-3 minuty składnik A (1 część) ze składnikiem B (0,25 części). Po zmieszaniu obu składników lakier będzie zdatny do użycia w czasie ok. 3 h. Należy nałożyć go za pomocą wałka ze średniej długości włosiem (10-12 mm), starannie i równomiernie tak by nie powstały plamy, zacieki czy miejsca pominięte i pozostawić do wyschnięcia.  

Po ok. 24 h schnięcia (w temp. ok.20oC) pierwszej warstwy lakieru, przygotować i nałożyć w ten sam sposób drugą warstwę lakieru EXOO TOPCOAT L-2200.

Powłoka zabezpieczająca będzie odporna na oddziaływanie warunków atmosferycznych (np. opady deszczu) po upływie 24 h (w temp. ok. 20oC) od nałożenia ostatniej warstwy lakieru EXOO TOPOCAT L-2200. Do tego czasu należy bezwzględnie chronić powierzchnię przed nadmiernym nasłonecznieniem i zawilgoceniem. Pełne utwardzenie lakieru następuje po ok. 7 dniach.

Po zakończeniu pracy narzędzia umyć wodą. 

 

Efekt końcowy:

Beton elewacyjny to naturalny tynk – po aplikacji  jego kolor może lekko ulec zmianie. Odcień betonu można zmienić poprzez zastosowanie pigmentów do farb akrylowych lub cementowych. Kolor na prezentowanych zdjęciach produktu zależy m.in. od stopnia wygładzenia, oświetlenia, itd. Należy pamiętać o otoczeniu i warunkach, w których beton będzie występował.

  • Koszyk jest pusty.